26 травня 2020

 

Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини

 

Адреса музею: вул.Соборності,б.12, смт Козелець, Козелецький район, Чернігівська область,17000.

 

Віртуальна екскурсія музеєм

 

Телефон:.

 

Музей відкритий для відвідувачів з 8 до 17 години.

 

Вихідні дні: понеділок, вівторок.

 

Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини заснований в 1988 році на основі наказу обласного управління культури і туризму та наказу Козелецького районного відділу культури і туризму як відділ Остерського краєзнавчого музею, філіал обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського. З 1995 року  музей функціонує як самостійний, безпосередньо підпорядкований відділу культури і туризму Козелецької районної державної адміністрації.

 

З давніх-давен Козелець був ремісничо-торговим центром. Тут розвивалось ткацтво, кравецтво, чоботарство та інші ремесла. В «Географічному описі Києва та Київського намісництва за 1775-1786 р. «згадується:» А особо сей город славится превосходными ткачами по изготовлению серпанков и берет пред многими другими местами в сем ремесле преимущество». Ці серпанки (тонкі полотна, виткані на ткацькому вестаті) йшли на виготовлення одягу для царського двору. У ткацькому верстаті однією з основних деталей є човник, який в давнину називали «козликом». Можливо, від назви цієї деталі пішла назва нашого містечка-Козелець, і, можливо, цей історичний факт став причиною створення в Козельці музею історії ткацтва Чернігівщини.

 

Вперше двері музею були відкриті для відвідувачів в серпні 1992 року до першої річниці незалежності України.

 

У музеї зібрані експонати майже з усіх районів Чернігівщини. Зокрема, це такі колекції:

 

- зразків та предметів українського сучасного народного ткацтва Народного художника України, Заслуженого діяча мистецтв України Сергія Нечипоренка (уроженця Чернігівщини),

 

- басанських рушників,

 

- кролевецьких рушників,

 

- вироби Дігтярівської ім.8 Березня та Остерської ткацьких фабрик,

 

- світлотіньового ткацтва (настільники, рядна, скатертини, полотно та ін.),

 

- українського національного костюма та його належностей,

 

- знаряддя праці для обробки льону,

 

- солом’яників,

 

- зимового одягу.

 

У музеї зберігаються картини місцевих художників, вироби з кераміки, дерева та соломи, світлини та ін.

 

У залі музею проходять фотовиставки, виставки картин художників та робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва.

 

 

 

Остерський краєзнавчий музей

 

Адреса музею: вул.Гагаріна, б.30, м.Остер, Козелецький район, Чернігівська область, 17044.

 

Телефон: (04646) 3-11-92.

 

Сторінка музею у Facebook

 

Музей відкритий для відвідувачів з 8 до 16 години.

 

День відкритих дверей: 18 травня.

 

Вихідні дні: понеділок, вівторок.

 

Остерський краєзнавчий музей один із найстаріших на Чернігівщині.

 

Заснований в 1908 році рішенням Остерської земської управи як «Шкільний музей наочних посібників». У жовтні 1912 року музею було виділено окреме приміщення в земскій бібліотеці і він відкрив двері для відвідувачів.

 

З 1919 року діяв як складова щойно створеного музею педагогіки, етнографії і природи Остерського педагогічного техникуму ім. Л.Глібова.

 

Директор цього технікуму Анатолій Григорович Розанов (1883-1950) став фундатором і першим завідувачем музею. При цьому він організував метереологічу і гідробіологічну станції, станції лугівництва і лікарських рослин (1922), Остерське наукове товариство краєзнавства (1924). Під керівництвом Анатолія Розанова члени товариства брали участь у археологіних дослідженнях свого багатого на яскраві події минувшини козацького краю, вивчали його природу, збирали пам'ятки фольклору і етнографії. Було здіійснено обстеження рівня писемності мешканів Остерщини.

 

1924 року, завдяки зібраним матеріалам і проведеній роботі, музей стає краєзнавчим.

 

З травня 1919 року і до сьогодні музей знаходиться в будинку генерал-лейтенанта Володимира Костянтиновича Солонини (1854-1914), який подарував його місту в довічне володіння з тим, щоб у ньому розмістити культурно-освітню установу. Будинок споруджено у 1898 року в мальовничому урочищі, яке називається Солонинівщиною, Тут збереглися чудові кахляні груби та камін, роботи місцевого умільця Михайла Бобруйка.

 

1998 рокі на фасадній стіні музею за кошти Чернігівської обласної газети «Гарт» встановлено меморіальну дошку — на честь спадкоємеця козацької старшини генераал-лейтенанта Володимира Солонини.

 

До 1941 року в Остерському краєзнавчому музеї налічувалося кілька тисяч унікальних експонатів, але під час окупації району нацистами (1941-43) вони були розграбовані.

 

Більшість теперішніх колекцій зібрано вже в повоєнний час. Ці речі й письмові пам'ятки, які всебічно висвітлюють історію Остерщини від стародавніх часів до наших днів.

 

Музей має відділи природи, історії та фондів, де понад шістнадцять тисяч експонатів. Серед них є унікальні ювелірні прикраси ХІІ ст., різблений сволок ХVІІ ст., ікона ХVІІ ст., зразки народного ткацтва та вишивки ХVІІІ ст.

 

Значний внесок у вивчення музейних колекцій зробили члени Остерського наукового товариства краєзнавства:

 

Олександр Бузун (1905-1972), а також відомий мистецтвознавець професор,

 

Всеволод Зуммер ( 1885-1970), який в 1952-56 рр. працював у музеї.

 

Силами наукових працівників музею, за участю журналу «Сіверянський літопис», підготовлено і видано дослідження Олександра Базуни «Історія Остерщини», де, немов у краплині води, відбито нелегкий еволюційний поступ всієї землі української.

 

У музеї знаходяться архівні матеріали, пов'язанні з останніми роками життя і діяльності засновника чуваської поезії Мішші Сеспеля (Михайла Кузьмича Кузьміна, 1899-1922), могила якого — в місті Острі.

 

В останні роки наукові працівники музею побудували нову експозицію, де  висвітлено природу та історію Козелецького району. Художньо її оформили – Юрій Кисличенко та Сергій Кисличенко. Наукова робота, спрямована на глибше вивчення минувшини рідної землі, проводиться в музеї постійно.

 

У його виставковому залі відбуваються зустрічі, виставки, присвячені відомим діячам науки і культури, чия творчість пов'язана з рідним краєм.

 

Тисячі людей відвідали Остерський краєзнавчий музей, завершуючи цікаву екскурсію прогулянкою Солонинівщиною, розташованою на березі р.Остер з її цілющею йодистою водою.

 

 

Музей «Чернігівщина – подорож крізь віки»

 

Адреса: вул.Київська, б.2А, с.Калитянське

 

Телефон: (093) 513-36-55, Шульженко Віктор Володимирович

 

Музей присвячений життю та діяльності продовжувача духовної спадщини всесвітньо відомого ученого-гуманіста, правозахисника, мандрівника Миколи Миколайовича Миклухо-Маклая.

 

Ініціаторами створення музею виступили Олександр Іванович Миклухо-Маклай разом з дружиною Надією Петрівною. Втілив у життя цей архітектурно-художній задум, заслужений діяч мистецтв України, художник-монументаліст Борис Дедов. Для музею він створив чудовий дизайн з кримського очерету. Художник Євгеній Крип написав портрет Маклая, що став візитною карткою музею. Репродукцію цього портрета можна побачити на сувенірах, буклетах, а також на обкладинці другого і третього видань книги "Лицар гуманізму", що розкриває видатного ученого з маловідомого для багатьох боку, - як мислителя, філософа, гуманіста.

 

 

Музей лісового побуту

 

Адреса: с.Отрохи

 

Заснував музей голова ГО "ЕКО Міжрічинська Пуща" Андрій Сагайдак.

 

Музей розташувався у великій зрубній дерев’яній хаті зі справжньою піччю. Споконвічно, жителі поліських хуторів жили за рахунок ресурсів лісу – ягід, грибів, деревини, дичини, що наклало свій відбиток на особливості традиційного господарювання та побуту.

 

Колекція предметів старовини, зібрана з навколишніх сіл, включає мисливські та рибальські знаряддя, деревообробні інструменти, інвентар бджолярів-бортників, вироби із дерева та лози, копії саморобної холодної зброї лісовиків, традиційний народний одяг.

 

Окремий куточок музею присвячений історії «лісової стражі», у якій служили місцеві жителі. Тут зібрано елементи одностроїв, знаки розрізнення лісової охорони та єгерської служби, засоби для висаджування та обміру дерев.

 

Музей невеликий, проте усі предмети його колекції доступні для відвідувачів, їх можна узяти в руки, спробувати покористуватись інструментами, сфотографуватись у старовинному вбранні – усе щоб відчути атмосферу традиційного побуту поліщуків.

 

 

Музей диких котів парку природи "Беремицьке"

 

Адреса: с.Беремицьке, Козелецький р-н, Чернігівська обл, 17044, Україна

Вебсайт: https://beremytske.com.ua/uk/poslugi/muzei-dykykh-kotiv/

 

Рись та кіт лісовий – два види родини котячих, які трапляються у дикій природі України. Сучасний ареал поширення рисі охоплює Карпати та Полісся, а кота лісового – Карпати та південно-західні регіони України, окремі точки фіксуються на Поліссі.

 

Мета створення музею – повернути народжених в неволі рисей та лісових котів в їхнє природнє середовище проживання на Поліссі. Щоб підкреслити важливість котячих на цій території й було створено цілий музей, який відкрили у 2018 році. Він складається з двох частин – інформаційно-інтерактивної та “тваринної”.

 

Перша частина – це, власне, музей, в якому відвідувачі можуть дізнатись цікаві факти про історичне становлення, географічне розповсюдження та біологічні особливості роду кошачих, роль рисей та лісових котів і зрештою, побачити їх цифрові моделі, поспостерігати за котами в дикій природі, познайомитись з ідеями Rewilding та Парку природи «Беремицьке». У музеї представлені три види диких кішок – тих, які живуть на території Полісся - це дика рись, лісовий та степовий кіт. 

Вся інформація тут показується на сучасних екранах та голографічних пристроях.

 

У музеї є куточок, де використовуючи спеціальні окуляри можна зануритися в природу парку. За допомогою віртуальної реальності відвідувачі зможуть вирушити у подорож  "пролетівши" над парком.

Простір музею організовано за останніми інтерпретаційними та екоосвітніми тенденціями, наповнено якісним відео та фотографіями. Незабаром ще з’являться 3D-моделі рисі та кота лісового. Все зроблено екологічно та стало – з природних матеріалів, що не шкодять довкіллю, а всю інформацію можна без проблем оновити та доповнити власними даними.

Друга частина музею – вольєри, де проживають дикі рисі, лісові та степові коти. Спершу звірі мешкають у спеціальних просторих вольєрах для адаптації, після їх будуть випускати на волю.

 

 

 

Музей історії коледжу ветеринарної медицини

 

Вебсайт: https://www.techvet.com.ua/index.php/pro-tekhnikum/istoriia-tekhnikumu

 

Адреса:   смт Козелець, вул сім’ї Розумовських, б.15, телефон (04646) 4-15-96

 

Робота зі створення цього музею була розпочата у 2016 році.
У музеї представлено розвиток ветеринарної медицини в районі з 1925 року до наших днів, зокрема документальна інформація про виникнення та становлення коледжу. В основі організації музею використані науково-методичні і документальні матеріали, експонати, стендові експозиції,  з фотографіями відомих вчених і ветлікарів. В експозиції музею представлені навчальні посібники та книги з ветеринарної медицини місцевих жителів.

 

 

Анатомічний музей 

 

morf korpus

  Керівник: Судак Володимир Павлович

 

 Адреса:   смт Козелець, вул сім’ї Розумовських, б.15, телефон (04646) 4-15-96

 

Вебсайт: techvet.com.ua/index.php/pro-tekhnikum/muzei/anatomichnyi-muzei 

 

Музей заснував у 1973 році викладач анатомії і фізіології сільськогосподарських тварин Козелецького коледжу ветернинарної медицини БНАУ  Судак Павло Іванович.

 

Фонди музею становлять – 1270 експонатів з них:

 

-  вологих анатомічних мікропрепаратів – 420;

 

- кісткових препаратів – 560;

 

- об’ємних виморожених препаратів – 96;

 

- похідних шкіри та рогів – 47;

 

- формалізованих висушених препаратів – 128;

 

- скелетів корів – 2; коней – 2;  свині – 1; земноводних – 4; дрібних тварин – 4; риби – 1;

-         птахів – 3 чучела.

-         тварин – 4: два кабани дикі; по одному чучелу вовка і оленя;

-         птахів – 8 експонатів.

 

В анатомічному музеї існують такі розділи експозицій:

 

1) Остеологія представлена остеобазою кісток  різних видів тварин – тут кістки тулуба, голови, кінцівок корови, свині, коня, вівці та собаки. Виготовлені методом виварювання в каустичній соді та обробкою формаліном і бензином.

 

Скелети коня, корови, свині – виготовлені методом препарування та формалізації 10% розчином формаліну.

 

2) Синдесмологія представляє будови і топографію суглобів і зв'язок.

 

Будову суглобів окремо – ліктьовий, колінний, передплесновий, зап’ястний та суглоби пальців грудної і тазової кінцівки.

 

3) Міологія – представлений м’язами голови, грудних і тазових кінцівок м’язів тулуба - на тваринах вівці і теляти виготовлені методом формалінізації та препарування.

 

4) Спланхтологія - будова  і топографія внутрішніх органів в анатомічному музеї широко показана  на  об’ємних анатомічних препаратах і консервованих анатомічних препаратах.

 

  • Об’ємні  анатомічні препарати:  шлунок коня,   шлунок вівці,   шлунок свині, шлунок корови,  кишечник коня,   кишечник корови.
  • Анатомічні макропрепарати консервовані 10%  розчином формаліну.

 

Всі вони розміщені по системах для  зручності користування:

 

а) апарат травлення: стравохід, передшлунки жуйних, шлунок коня, свині, кишечник, печінка,  жовчний міхур та інші;

 

б) система органів   дихання: трахея, плевра, легені, гортань та інші.

 

 в) органи сечовиділення: нирки  свині, корови,  нирки вівці, сечовий міхур, сечопроводи  та інші.

 

г) органи розмноження: матка свині,  корови,  яєчники, сім’яники та інші.

 

д) нервова   система: головний і спинний мозок., плечове сплетиво та інші.

 

є) органи чуттів: очне яблуко,  оболонки очного яблука,  органи слуху та інші.

 

 Шкіра та її похідні представлені в анатомічному музеї на стендах і анатомічних препаратах «Роги жуйних», «Роги і ратиці», «Сагітальний розріз копита». У анатомічному музеї демонструються різні діючі моделі: череп корови, череп свині, скелет коня, скелет корови, сагітальний розріз голови коня.

 

У музеї представлена чимала колекція чучел тварин та птахів, як кабанів, вовка, косулі, чайки дятлів, орла, сови, болотного птаха, яструба, качки, галки, синички виготовлених руками студентів та викладачів.

 

Експозиції розміщенні в стелажах  та скляних шафах, кожен експонат має естетичний вигляд.

 

Анатомічний музей - навчальна база Козелецького коледжу ветеринарної медицини БНАУ, де проводять заняття викладачі дисципліни «Анатомія і фізіологія сільськогосподарських тварин».

 

З просвітницькою та профорієнтаційною роботою в музеї проводяться екскурсії для школярів 3-11 класів шкіл селища Козелець та Козелецького району, а також гостей селища.

 

При анатомічному музеї існує анатомічний гурток студентів, які виготовляють, ремонтують, оформляють експонати для анатомічного музею.

 

 У музеї розміщені електрифіковані стенди та тренажери.

 

 

Патологоанатомічний музей

 

muzey anatomiiУ Козелецькому коледжі ветеринарної медицини в 1980 році створений патологоанатомічний музей. У музеї нараховується близько 900 препаратів, які відображають патологічний процес в розвитку (від початкової стадії до закінчення).

 

На базі музею працює патологоанатомічний гурток, члени якого виготовляють патологоанатомічні препарати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Музей «Історія села Чемер»

 

 Керівник: Сіраш Ганна Михайлівна

 

 Адреса: с.Чемер, вул.Столярова, б.6, телефон (04646) 3-53-43

 

Створення музею «Історія села Чемер» розпочалося ще на початку 90-х років за ініціативою педагогічного і учнівського колективів Чемерської ЗОШ І-ІІІ ступенів та батьків. До цього часу впродовж багатьох років велася пошуково-дослідницька робота. Юні краєзнавці під керівництвом Сіраш Ганни Михайлівни відшукували цінні експонати, унікальні фотографії, історичні документи, особисті речі жителів села, записували спогади, писали листи, переглядали матеріали архівів, проводили зустрічі, по маленькій зернині збираючи цінні матеріали про свій рідний край, закладаючи підвалини для майбутнього музею.

На день відкриття основний фонд музею становив 300 експонатів. За час існування музей кілька разів змінював свій зовнішній вигляд, поновлював розділи експозицій, міняв приміщення, корегував зміст роботи, але завжди залишався вірним своєму призначенню - берегти пам’ять, розкривати і відтворювати  минуле свого рідного краю, села Чемер, сторінки історії школи, виховувати гідних спадкоємців традицій і добрих справ попередніх поколінь.

Музею«Історія села Чемер» Чемерської ЗОШ І-ІІІ ступенів Козелецького району Чернігівської області наказом Міністерства освітиі науки, молоді та спорту України від 22.02.2012 року №213 присвоєно звання «Зразковий музей» за вагомий внесок у справі виховання учнівської та студентської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та музейного фонду України, пропаганди пам’яток історії, культури і природи. Це почесне звання шкільний музей підтвердив у 2018 році.

 

Музейна кімната Мостищенської ЗОШ І-ІІІ ст.