Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://kozadm.cg.gov.ua/old
back

Дзвони пам’яті

11 квітня 2018

Для збереження історичної пам’яті про трагічні події Другої світової війни, що забрала життя мільйонів людей, які загинули у нацистських концтаборах, гетто та місцях примусового утримування, у читальному залі Козелецької центральної бібліотеки проведено захід під назвою «Не заклик до помсти, а пам’яті дзвін», приурочений Міжнародному дню визволення в’язнів нацистських концтаборів.

Ведучі заходу Зінаїда Резнікова і Людмила Бородавко розповіли постійним користувачам бібліотеки про те, що саме 11 квітня у 1945 році в’язні Бухенвальду підняли повстання проти нацистів, вибороли свою свободу і отримали шанс на життя. Американські війська захопили територію табору та ліквідували його. За роки Другої світової війни через такі табори смерті пройшли 18 мільйонів чоловік, з них 5 мільйонів - громадяни колишнього Радянського Союзу. Централізована система нацистських концтаборів призначалася для фізичного знищення цілих народів, у першу чергу слов’янських; тотального винищення євреїв, циган; нещадної експлуатації в’язнів як робочої сили. Усього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів: Освенцім, Майданек, Маутхаузен, Штутгоф, Дахау, Треблінка і багато інших. З 18 млн. громадян країн Європи, які пройшли через табори різного призначення, було знищено 11 млн. чоловік.

На території України діяли 180 таборів смерті, де було страчено 1366 тис. радянських військовополонених. «Фабрики смерті» існували в Києві, Львові, Дніпропетровську, Харкові, Кіровограді та інших місцях. Упродовж 103 тижнів окупації Києва у Бабиному Яру було розстріляно більше 200 тис. чоловік. Серед них були євреї, українці, росіяни, поляки, цигани та представники інших національностей. Бабин Яр став однією із найбільших інтернаціональних могил. У червні 1943 року перестало існувати Львівське гетто, де було страчено 130 тис. чоловік.

Присутні переглянули короткометражний документальний фільм під назвою «Ніч і туман», знятого французьким режисером Аленом Рено у 1955 році за ініціативою історика Анрі Мішеля.

У фільмі розповідалося про в'язнів нацистських концтаборів, заарештованих у відповідності до указу, відомого як «Ніч і туман», підписаного маршалом Кейтелем (директива Гітлера від 7 грудня 1941 року). У докуменетальній стрічці змінювалися чорно-білі та кольорові кадри минулого і сьогодення. У першій частині демонструвалися руїни концтабору Освенцім, на яких оповідач Мішель Буке описував поширення нацистської ідеології; у фільмі показано катування, тортури і медичні експерименти над полоненими.

За інформацією Козелецької
центральної бібліотеки