Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://kozadm.cg.gov.ua/old
back

Великий подих волі у заповітних думках Кобзаря (до 204 річниці від дня народження Тараса Шевченка)

07 березня 2018

В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам’яті та з великою любов’ю та повагою передає з покоління в покоління. Є таке ім’я і в нашого народу – Тарас Шевченко, велич якого – у величі всієї України і в особистій долі кожного українця. Безсмертна спадщина Кобзаря – одна з найбільших вершин людства, зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини. Поет полонив серця мільйонів людей силою духу, глибиною віри та непохитною волею до боротьби, впевненістю та рішучістю. Його неперевершені твори були, є і будуть рушійною силою у боротьбі українського народу за волю, справедливість та суверенітет.

Ім’я Шевченка відоме далеко за межами нашої країни, творчість його не залишає байдужим нікого. Геній українського народу, Великий Кобзар, чудовий лірик, вражаючий художник, незабутній письменник – ось невеликий перелік тих слів, якими сміливо можна охарактеризувати Тараса Шевченка. Життя Кобзаря було коротке, але змістовне, він уславив у ньому не лише себе, а й усю Україну, свій народ.  Доля завдала Шевченку безліч страждань і випробувань, проте він завжди був вірним своїй рідній Україні, своєму народові.

Шевченко вже за життя, борючись за свої переконання, за право носити горде ім’я – українець, став символом української нації, уособленням української національної свідомості, поборником української мови. Незгасиму пам’ять про українського поета увіковічують в пам’ятниках та пам’ятних знаках. 1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість – 1256 – розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка. Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. Один із 300 кратерів Меркурія, діаметр якого 137 кілометрів, отримав ім’я Тараса Шевченка.

Шевченка недаремно називають пророком, бо його поезія – це одкровення, які він висловив на адресу минулих, сучасних і прийдешніх поколінь українців. Уже понад пітора століття веде Кобзар свій народ від неволі до волі, веде до справжньої сильної країни. Зараз його слово правди, слово віри допомагає нам у боротьбі за волю України. Звернення поета до волелюбного народу надзвичайно актуальні для сучасної України:

Борітеся – поборете!

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава

І воля святая!

Генії належать людству, та все ж кожен із них насамперед є син свого народу, своєї землі, яка його народила, дала крила й наснагу для високого польоту. Кожному народові Бог дав величну постать, котра була б проявом його душі, його зорею. Тому Шевченко як спавжній син своєї України був переконаний, що «нема на світі України, немає другого Дніпра…».

Минають роки, століття, а гострота і сила  Шевченкового слова живе. Дух свободи, людської гідності – найвеличніших вселюдських понять – через віки випробувань, пережитих Кобзарем, приходять до українців і додають їм упевненості у власному самоствердженні. Його безмежна любов до українців і України, сприйняття нації як найціннішої суспільної категорії проявлялася в тому, що він навчав і переконував народ про можливість щасливого життя тільки в своїй соборній незалежній державі, що є єдиним ефективним гарантом не лише розвитку і процвітання нації, а й її життя. Це твердження базується на геніальному вислові Шевченка: «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля».

Не одне покоління українців запальним словом кликав Великий Кобзар до боротьби за перемогу правди, за вільну Україну, за її духовне відродження, за суверенну державу. Шевченко став найвидатнішим ідеологом української національно-визвольної боротьби, сумлінням і гордістю українського народу. На Шевченковій літературній спадщині видатні українські патріоти розбудовували і розбудовують головні принципи ідеології українського державотворення.

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації