Козелецька РДА
Анонси               
               
               
               
               
               
               
               
               Архітектурна спадщина Козелеччини

               Назад

               Собор Різдва Богородиці

               Побудований в 1752-1763 р. на замовлення Наталії Дем’янівни Розумовської, матері Олексія і Кирила Розумовських та на їх кошти. Архітекторами цього храму були А.В. Квасов та І.І.Григорович–Барський.

               Собор двоповерховий. На першому поверсі церква Андріана і Наталії – усипальниця Наталки Розумахи.

               В інтер’єрі храму є іконостас (висота 27 м) різьблений з липи та вкритий позолотою. Художний розпис виконав Григорій Стеценко.

               
               
               Дзвіниця

               Дзвіниця (1770) – збудований по проекту архітекторів А.В. Квасова та І.І. Григоровича–Барського. Вона має традиційну ярусну будову (чотирьохярусна). В 1848 році була пошкоджена пожежою, тому споруду перебудовано. Висота дзвіниці 50 м.

               
               
               Полкова Канцелярія

               Побудована 1756-1760 р по проекту архітекторів А.В.Квасова та І.І.Григоровича-Барського. Архітектурна пам’ятка барокової адміністративної споруди 18 ст. на лівобережжі. Перша канцелярія полку розміщувалась в простій сільській хаті. І тільки після обрання гетьманом було розпочато будівництво даного приміщення. З 1958 року – районна бібліотека.

               
               
               Миколаївська церква (1784).

               Храм побудований в традиціях української архітектури Лівобережжя ХVII-XVIII ст. в стилі пізнього барокко. В архітектурно-декоративній побудові використані також прийоми класицизму. Діюча церква.

               
               
               Садиба «Покорщина»

               Архітектор невідомий. Архітектурна пам’ятка другої половини 18 ст. Головний будинок зберігся з великими пошкодженями. Приміщення дерев’яне з цегляним підвалом, прямокутне в плані, одноповерхове. Інтер’єр будинку було оздоблено розписом художника Г.Стеценка.

               
               
               Камяниця

               Перша половина ХVIII ст. Приміщення збереглося в первинному вигляді.

               Декор відноситься до 1750-1770 р. Будівля має стильові ознаки бароко. Цегляна, квадратна в плані, однокамерна, двоповерхова з глибоким підвалом. Пам’ятка одна з не багатьох кам’яних господарських будівель.

               
               
               Вознесенська церква

               Побудована в 1866-1874 р. Приміщення цегляне, п’ятикупольне, чотири бокові куполи декоративні, хрестова в плані з розалітами.

                Пам’ятник представляє собою приклад традиційної  для Лівобережної України 17-18ст. хрестової п’ятикупольної церкви в період історизма. З 1988 року в приміщенні Вознесенської церкви знаходиться музей історії ткацтва Чернігівщини де представлені експонати сучасного і старовинного ткацтва Чернігівщини. Періодично проходять виставки живопису та виробів декоративно-прикладного мистецтва.

                
               Трьохсвятительська церква с.Лемеші (1755 р.)

               Храм побудований біля могили Григорія Розума, присвячений трьом святим – Григорію Богослову, Василю Великому та Івану Златоусту. Архітектурно-художнє оформлення ближче до класицизму. На запрестольній стіні у вівтарі церкви зберігся триптих, який було відреставровано в 1984 році і є унікальним зразком живопису кінця ХVIII ст. Діюча церква.

               
               
               Приміщення школи с.Лемеші 1909-1911 р.

               Побудована на кошти нащадка Розумовських, Каміла Львовича по проекту І.М.Якубовича з використанням елементів української архітектури ХVII-ХVIII ст.. Тут вперше на Україні використані збірні залізобетонні конструкції. Будівля є зразком архітектури в стилі українського модерну початку ХХ ст.

               
               
               Свято-Георгієвський монастир с.Данівка 1770 р.

               Храм було закладено в 1654 році на честь возєднання України з Росією. Будівництво велося по проекту І.Григоровича-Барського на зразок Флорівського монастиря. Архітектура собору повторює тип три купольних храмів прямокутного плану, ще за часів Київської Русі. Троїцька трапезна церква була збудована в 1811 р. Монастир діючий.

               
               
               Михайлівська церква с.Петрівське

               Побудована в 1782-1796р. Церква є прикладом архітектури класицизму кінця ХVIII ст. Виконана в формах зрілого класицизму, із цегли, хрестоподібна в плані, з округлою алтарною частиною та кутовими камерами по висоті. Під барабанне кільце має олійний розпис, близький за характером ілюзорному живопису, який був широко поширений на початку ХIХ ст.

               
               
               Юр’єва Божниця м.Остер

               Пам’ятка архітектури ХI ст. побудована Володимиром Мономахом в 1098 р. Споруда представляє собою тільки вівтарну частину колишньої Михайлівської церкви. На стіні вівтаря збереглися древні фрески. На яких зображено Оранту, архангели та ряд святих. У деяких місцях видно залишки рослинного та геометричного орнаметрів.

               
               
               Воскресенська церква м.Остер

               Будівництво розпочато в кінці ХVIII ст., закінчено в 1845 році. Побудована на кошти сім’ї остерських купців-меценатів Цилюриків.

               Назад               25 Липня 2017 14:47
               19 Липня 2017 10:11
               10 Липня 2017 16:14
               29 Червня 2017 10:16
               27 Червня 2017 16:05